W strukturze każdej pracy dyplomowej można wyróżnić następujące części:
- strona tytułowa,
- spis treści,
- wstęp,
- tekst właściwy (rozdziały, podrozdziały),
- zakończenie,
- bibliografia,
- spis tabel,
- spis wykresów,
- spis rysunków,
- aneks.
Wstęp jest bardzo ważną częścią pracy licencjackiej i magisterskiej. To pewnego rodzaju wizytówka, która ma charakter metodologiczny. Powinna wprowadzić czytelnika w tematykę pracy.
Każdy wstęp do pracy naukowej powinien składać się z następujących elementów:
- uzasadnienie wyboru tematu – przyczyny jego podjęcia, wraz ze wskazaniem jego znaczenia dla teorii i praktyki gospodarczej,
- dokładnie określony cel pracy,
- zakres pracy,
- hipotezy – ewentualnie można je zastąpić pytaniami badawczymi,
- zastosowane przez autora pracy metody, techniki i narzędzia badawcze,
- opis zawartości poszczególnych rozdziałów pracy.
Tekst właściwy pracy licencjackiej i magisterskiej pisany jest w formie bezosobowej. Praca licencjacka składa się zwykle z 3 rozdziałów, zaś praca magisterska z 4. Prace mają charakter teoretyczno-empiryczny. W zależności od tematu różna będzie struktura podziału treści. Tekst właściwy powinien być podporządkowany tematowi i celowi pracy. Konstrukcja pracy powinna być z kolei przejrzysta i logiczna, czyli treści zamieszczone w rozdziałach lub podrozdziałach powinny kolejno z siebie wynikać. Całość ma być wewnętrznie spójna. Należy płynnie przejść od treści ogólnych do coraz bardziej pogłębionej i szczegółowej analizy. Ważne jest również zachowanie w pracy dyplomowej proporcji pomiędzy długością poszczególnych rozdziałów, punktów czy podpunktów.
W części teoretycznej należy wykazać się znajomością zagadnień związanych z tematem pracy, o czym mają świadczyć zamieszczane przypisy wynikające z cytatów lub analizy poglądów różnych autorów, z uwzględnieniem własnych wniosków wynikających z przeglądu literatury. Bogactwo dobranej literatury będzie przesądzać o liczebności pozycji zawartych w wykazie końcowym. Przyjmuje się niekiedy, że praca licencjacka powinna bazować na przynajmniej 30 pozycjach literatury zwartej, czasopismach, aktach prawnych i literaturze dodatkowej. Z kolei praca magisterska powinna opierać się na przynajmniej 40 pozycjach literaturowych.
W części empirycznej, na podstawie dobranych materiałów źródłowych,trzeba wykazać się umiejętnością prezentacji wyników badań, przedstawiając własne wnioski, uwidaczniając je w postaci graficznej poprzez zamieszczenie licznych tabel, wykresów, schematów i rysunków, odpowiednio je komentując.
W zakończeniu należy wykazać się umiejętnością skorelowania wiedzy teoretyczno-praktyczne. Trzeba odnieść się do sformułowanych we wstępie celów i hipotez, przedstawiając wnioski badawcze wynikające z całej pracy. Ponadto można wskazać możliwe zastosowanie praktyczne pracy.