Praca licencjacka co to, jak pisać żeby odnieść sukces na obronie

Praca licencjacka co to, jak pisać żeby odnieść sukces na obronie

Praca licencjacka to praca pisemna przygotowywana na zakończenie pierwszego etapu studiów licencjackich. Analogicznie praca magisterska kończy drugi etap studiów. Pisząc tego typu treści student powinien wykazać, że  potrafi analizować literaturę i opanowałeś podstawowe umiejętności badawcze. Na tym etapie edukacji, Twoim zadaniem nie jest zaprezentowanie zupełnie nowych czy innowacyjnych myśli. Każdy student powinien bardziej skupić się na tym co przed nim odkryli już inni badawcze. Należy przeanalizować ich opinie, wskazać na różnice i podobieństwa, a tam gdzie to możliwe zaproponować również własną ocenę sytuacji.

Czego nie oczekuje się od studenta piszącego pracę licencjacką?

Wbrew obawom  studentów nie wymaga się od nich odkrycia zupełnie nowych teorii czy przeprowadzanie przełomowych dla nauki badań. Wystarczy, że przeanalizujesz, co już zostało napisane na dany temat, i przedstawisz to w logiczny i spójny sposób. To nie doktorat, gdzie konieczne jest zaprezentowanie oryginalnych badań czy dokonanie nowego odkrycia naukowego.

Pro tip: Pisząc pracę licencjacką pokaż, że dobrze rozumiesz temat, przeanalizuj podobne prace i przedstaw swoje spojrzenie. Znajdź zbliżone tematycznie i możliwie aktualne artykuły naukowe, a łatwiej będzie Ci napisać własny tekst.

W pracy licencjackiej od studenta oczekuje się przede wszystkim:

  • Umiejętności analizy literatury przedmiotu.
  • Zdolności do sformułowania problemu badawczego i odpowiedzenia na niego na podstawie zgromadzonej wiedzy.
  • Przedstawienia własnych wniosków lub interpretacji na temat omawianego zagadnienia.

Co to jest praca licencjacka?

Praca licencjacka to pierwsza poważna praca naukowa, którą student przygotowuje na zakończenie studiów pierwszego stopnia. Jest to tekst, w którym student ma możliwość wykazania się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w trakcie studiów. Praca licencjacka powinna być napisana zgodnie z zasadami metodologicznymi i formalnymi, jakie obowiązują na danej uczelni. To właśnie napisanie pracy licencjackiej upoważnia do zaznaczania w polu wykształcenie, wykształcenia wyższego.

Co to jest praca magisterska?

Praca magisterska to drugi stopień edukacji wyższej, który wymaga bardziej zaawansowanej analizy, często z elementem badań empirycznych. Praca magisterska ma na celu pogłębienie wiedzy z wybranego obszaru oraz rozwinięcie umiejętności badawczych.

Praca licencjacka i magisterska: czym się różnią?

 

Co to jest praca doktorska?

Najwyższy stopień akademicki, wymagający oryginalnych badań, które wnoszą nową wiedzę do danej dziedziny. Praca doktorska musi być innowacyjna i oparta na zaawansowanej metodologii badawczej.

Czym jest praca dyplomowa?

 

Hierarchia prac naukowych

Uproszczoną hierarchię tekstów, jakie piszą studenci w toku swojej nauki przedstawiono na Rysunku 1. Zwróć uwagę, że istnieje wiele różnych typów tekstów akademickich, które studenci mogą napisać na różnych etapach nauki.  Na samym początku pisze się esej, referaty, prace projektowe czy studia przypadków. Czasami te prace przybierają postać prezentacji PPT. Wraz ze zdobywaniem nowej wiedzy przed studentami, stawia się coraz wyższe stopnie naukowe do osiągnięcia. W pierwszej kolejności będzie to praca licencjacka, w drugiej magisterska, zaś w trzeciej doktorska. Zdobycie tytułu dokotora nauk wymaga rozpoczęcia studiów doktorskich, wiąże się nie tylko z napisaniem pracy doktorskiej, ale również z napisaniem wielu artykułów naukowych czy wykładaniem na uczelni wyższej. Zarówno praca licencjacka, jak też magisterska i doktorska, określane są mianem prac dyplomowych.

Pro tip: Jeszcze zanim zaczniesz pisanie swojej pracy zapoznaj się z wymaganiami uczelni w tym zakresie. Wejdź na stronę uczelni i poszukaj Regulaminu pisania prac dyplomowych i/lub Poradnika opracowanego przez swoją uczelnię. Tego ostatniego nie udostępnię każda uczelnia, ale jeżeli się pojawi warto go przejrzeć. W tych dokumentach znajdziesz wiele kluczowych wskazówek dotyczących struktury takiej pracy, wymaganej liczby stron czy preferowanej formy przypisów,  a także wzór karty tytułowej. Wystarczy, że raz przejrzysz wytyczne, za to później zaoszczędzisz czas na wykonanie zbędnych poprawek. Nie będziesz się zastanawiać ile stron ma mieć praca i jakie przypisy stosować.

Podstawowe cechy pracy dyplomowej:

  • klarowność,
  • spójność,
  • logiczna struktura

Praca licencjacka i magisterska powinny zawierać wprowadzenie, rozwinięcie tematu oraz zakończenie. Kluczowe jest również umiejętne korzystanie z literatury przedmiotu oraz poprawne cytowanie źródeł.

Podsumowując, w toku studiów od studentów wymaga się napisania prac naukowych o różnej długości. Referaty czy eseje nie przekraczają zwykle 10 stron, prace licencjackie 60, zaś prace magisterskie 100. Stopień trudności tych prac jest tym wyższy, im o wyższy stopień naukowy ubiega się student.